چگونه توانایی خواندن نوزاد و نوپای خود را ارزیابی کنیم؟

چگونه توانایی خواندن نوزاد و نوپای خود را ارزیابی کنیم؟
چگونه توانایی خواندن نوزاد و نوپای خود را ارزیابی کنیم؟

بررسی های توانایی خواندن را همان گونه که یک پزشک، جدول رشد کودک را مشاهده می کند، انجام دهید. در پی یک الگوی ثابت رشد با فراز و نشیب های اندک باشید. این نشانه ی سلامتی و به این معناست که فرزند شما در حال پیشرفت درخواندن است. پیشنهاد می کنیم حتی اگر فرزند شما هم اکنون در سن مدرسه است، با بررسی توانایی خواندن برای خردسالان و کودکان شروع کنید و سپس پیش بروید. در این صورت، خواهید توانست تبدیل تدریجی کودک تان را به یک کتاب خوان مستقل، بهتر ارزیابی کنید.


والدین چگونه می توانند کمک کنند؟

مادر و پدر نقش مهمی در هر مرحله از رشد توانایی خواندن فرزندان خود دارند. در حالی که پیشرفت کودکتان را زیر نظر دارید، به یاد داشته باشید خودتان هم باید خلاقیت به خرج دهید و فکر کنید چه کارهایی می توان کرد تا علاقه و مهارت های او را افزایش داد. ارزیابی توانایی خواندن به چه معناست؟ توجه داشته باشید که پاسخ های شما بیشتر به پرسش های مربوط به کدام گزینه هاست. اگر پاسخ هایتان بیشتر به گزینه ی الف مربوط می شوند، کودک شما هنوز در گام های نخستین این مرحله است. اگر پاسخ ها بیشتر گزینه ی ب هستند، کودک در سطح متوسط این مرحله است.

اگر بیشتر گزینه ی ج را انتخاب کرده اید، احتمالا او در حال نزدیک شدن به مرحله ی بعدی خواندن است. در صورتی که نگرانی ویژه ای در زمینه ی پیشرفت توانایی خواندن در کودک تان دارید، با آموزگار او یا کارشناس کودکان مشورت کنید. ارزیابی توانایی خواندن در نوزادان و کودکان (٠ - ٢ ساله) هیچ گاه برای آموزش خواندن به کودک تان زود نیست. خردسالان از شنیدن صدای مادران و پدران لذت می برند، حتی اگر نتوانند واژه های آن ها را بفهمند. زبان و توجه آن هاست که بر کودکان تاثیر می گذارد. در این صورت، آن ها هم می توانند زمان طولانی تری به کتاب گوش بسپارند و یک داستان ساده را دنبال کنند.

  • تعداد بازدید: 1490
مرجع خبر: amoozak